- ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
- GRUPA 1
- GRUPA 2
- GRUPA 3
- GRUPA 4
- GRUPA 5
- GRUPA 6
- GRUPA 7
- .........................................
- .........................................
- ARTYKUŁY:
- Mądra miłość
- Zabiegana codzienność. Czas rodzica z dzieckiem.
- Kilka słów o współpracy z dzieckiem
- Co wpływa na problemy z jedzeniem u dzieci?
- Kiedy udać się z dzieckiem do terapeuty integracji sensorycznej?
- Kilka słów o dyscyplinie
- Biblioteczka Rodzica
- Jak wspierać odporność psychiczną dziecka?
- Porozmawiajmy o emocjach
- Kim jest rodzic przywódca?
- Uważność
- Model G.A.S.Z.E.N.I.E.
- Zabawy relaksacyjne
- Zabawy z literkami
- Zabawy matematyczne z dziećmi
- Lista świątecznych i zimowych książeczek
- Zabawy na pochmurne dni
- Zabawy w letnie dni
- Kontakt dziecka z naturą - dlaczego jest taki ważny?
- Działania plastyczne
- Zabawy rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację uwagi
- Zabawy ortofoniczne
- Przygoda ze sztuką
- Rysowane wierszyki cz. 2
- Mały Artysta - Biedronka z kamienia
- Sensoryczna stymulacja
- Ćwiczenia grafomotoryczne
- Zajęcia twórcze z dziećmi, cz.2
- Nauka czytania - Metoda Odimienna
- Origami
- Rysowane wierszyki
- W co się bawić w domu?
- Gry i zabawy ruchowe
- Zajęcia twórcze z dziećmi
- Zabawy rozwijające myślenie twórcze
- Narzędzia służące do rozwiązywania konfliktów z dziećmi
- Jak zachęcić dziecko do czytania ?
- Błędy popełniane przez dobrych rodziców (Część 2)
- Błędy popełniane przez dobrych rodziców (Część 1)
Narzędzia służące do rozwiązywania konfliktów z dziećmi
Zasady. Każdy rodzic określa własne i pragnie, aby dzieci ich przestrzegały. Nie dlatego, że oczekuje bezwzględnego posluszeństwa, ale po to, aby dzieci były bezpieczne i żeby rodzina lepiej funkcjonowała.
Jednak,co zrobić, gdy dziecko z rozmysłem robi coś, czego mu zabroniono? (np. ciągnie psa za ogon, szczypie niemowlaka, wspina się na meble itd.).
W sytuacji, gdy prośby i częste upominanie nie skutkują, rodzic ma ochotę ukarać dziecko, aby zapamiętało jakiego zachowania w domu się nie akceptuje. Z pewnością jest to jakieś rozwiazanie. Czasami bowiem mamy dość tego, że nasze dzieci nas nie słuchają.
Joanna Faber i Julie King – specjalistki w dziedzinie wychowywania dzieci - napisały w swoim poradniku dla rodziców pt. "Jak mówić żeby maluchy nas słuchały. Przewodnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat ", że z punktu widzenia dziecka nie ma żadnej różnicy między karą a ponoszeniem konsekwencji.
Rodzic o tradycyjnym podejściu w wychowaniu powie: "Masz zakaz komputerowy jako karę za swoje zachowanie". Nowoczesny rodzic powie: "Masz zakaz komputerowy w konsekwencji twojego zachowania".
Obojetnie, jaką etykietą opatrzymy nasze działania, nie zmieni to w najmniejszym stopniu emocjonalnego cierpienia zadanego dziecku.
W obu przypadkach celem rodzica jest bowiem pogorszenie samopoczucia dziecka w nadziei, że zniechęci je to do zachowania, które nie jest akceptowalne.
Autorki wyżej wymienionego poradnika proponują ciekawe rozwiązania (tzw. narzędzia), które pozwalają rozwiązać problem i nie krzywdzą przy tym dzieci. Oto one:
-
Wyraź swoje uczucia...dosadnie! - np. "Hej! Nie podoba mi się popychanie ludzi!"
-
Pokaż dziecku, jak naprawić szkody – np. "Twoja siostra bardzo się przestraszyła, kiedy popchnąłeś ją na zjeżdżalni. Zróbmy coś, żeby poczuła się lepiej. Czy myślisz, że miałaby ochotę pobawć się twoim wiaderkiem?".
-
Daj wybór – np. "Na razie nie będziemy się bawić na zjeżdżalni. Widzę, że nie jesteś w nastroju, żeby czekać na swoją kolej. Możesz iść na huśtawki albo pobawić się w piaskownicy. Zdecyduj.".
-
Przejdź do czynu, ale nie obrażaj – np. "Idziemy do domu. Może przyjdziemy na plac zabaw kiedy indziej. Za bardzo się martwię, że któremuś dziecku stanie się krzywda".
-
Wypróbuj metodę rozwiązywania problemów:
Krok pierwszy – zaakceptuj uczucia dziecka ("Widzę, że nie lubisz, jak trzymam cię za rękę na parkingu, bo masz wtedy ściśnięte palce")
Krok drugi – opisz problem ("Problem w tym, że martwię się, że dzieci na parkingu mogą wpaść pod samochód")
Krok trzeci – poproś o pomysły ("Musimy coś wymyślić, żebyśmy mogli wrócić do parku i dobrze się bawić, nie wywołując gniewu czy przerażenia innych ludzi. Co możemy zrobić?")
Krok czwarty – wybierzcie pomysły, które podobają się obu stronom ("Czyli podoba ci się pomysł, żeby trzymać mnie za rękaw i prowadzić na plac zabaw. Zakreślmy ten punkt")
Krok piąty – wypróbuj rozwiązania w praktyce ("Jesteśmy na parkingu. Złap mnie za rękaw i pokaż którędy mam iść").
Narzędzia proponowane przez Joanne i Julie nie krzywdzą dzieci ani fizycznie ani emocjonalnie. Nie ma tu groźby: np. "Albo posprzątasz, albo nie dostaniesz dzisiaj deseru!", rozkazu: np. "Natychmiast przestań!", atakowania dziecka: np. "Jesteś taki niegrzeczny. Okropny z ciebie chłopak!", porównywania: np. "Twoja siostra jest już gotowa, a ty jak zwykle się ociagasz" itd.
Są to zaś działania, które pozwalają rozwiązać problem bez nieszczenia relacji rodzic – dziecko. Warto więc spróbować je wykorzystać.
Najlepszym sposobem zainspirowania dziecka do tego, żeby lepiej zachowywało się w przyszłosci, jest stworzenie mu sposobności do lepszego zachowania w teraźniejszości.
Źródło:
-
J.Faber, J.King "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Przewodnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat", wyd. Media Rodzina, str. 109-159
-