- ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
- GRUPA 1
- GRUPA 2
- GRUPA 3
- GRUPA 4
- GRUPA 5
- GRUPA 6
- GRUPA 7
- .........................................
- .........................................
- ARTYKUŁY:
- Mądra miłość
- Zabiegana codzienność. Czas rodzica z dzieckiem.
- Kilka słów o współpracy z dzieckiem
- Co wpływa na problemy z jedzeniem u dzieci?
- Kiedy udać się z dzieckiem do terapeuty integracji sensorycznej?
- Kilka słów o dyscyplinie
- Biblioteczka Rodzica
- Jak wspierać odporność psychiczną dziecka?
- Porozmawiajmy o emocjach
- Kim jest rodzic przywódca?
- Uważność
- Model G.A.S.Z.E.N.I.E.
- Zabawy relaksacyjne
- Zabawy z literkami
- Zabawy matematyczne z dziećmi
- Lista świątecznych i zimowych książeczek
- Zabawy na pochmurne dni
- Zabawy w letnie dni
- Kontakt dziecka z naturą - dlaczego jest taki ważny?
- Działania plastyczne
- Zabawy rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację uwagi
- Zabawy ortofoniczne
- Przygoda ze sztuką
- Rysowane wierszyki cz. 2
- Mały Artysta - Biedronka z kamienia
- Sensoryczna stymulacja
- Ćwiczenia grafomotoryczne
- Zajęcia twórcze z dziećmi, cz.2
- Nauka czytania - Metoda Odimienna
- Origami
- Rysowane wierszyki
- W co się bawić w domu?
- Gry i zabawy ruchowe
- Zajęcia twórcze z dziećmi
- Zabawy rozwijające myślenie twórcze
- Narzędzia służące do rozwiązywania konfliktów z dziećmi
- Jak zachęcić dziecko do czytania ?
- Błędy popełniane przez dobrych rodziców (Część 2)
- Błędy popełniane przez dobrych rodziców (Część 1)
Kontakt dziecka z naturą - dlaczego jest taki ważny?
XXI wiek to czas niezwykłego rozwoju techniki. Ma on wiele zalet. Ułatwia nam życie, pozwala się rozwijać, zapewnia możliwość stałego kontaktu z bliskimi, jest źródłem inspiracji, i wiele innych.
Równocześnie z zaletami związane są z nim również wady. Największa to "udomowienie". Człowiek spędza mnóstwo czasu w czterech ścianach i coraz mniej przeznacza go na pobyt na świeżym powietrzu. O ile dla dorosłych nie stanowi to zbyt wielkiego problemu (chociaż powinno), o tyle dla dzieci już tak.
Dzieci pozbawione terapeutycznych właściwości przyrody coraz częściej cierpią z powodu stresu i zmęczenia, co objawia się impulsywnością, irytacją i osłabieniem koncentracji. Wirtualny świat, którym jesteśmy otoczeni dostarcza zbyt wielu bodźców wzrokowych i słuchowych a ogranicza poznawanie świata innymi zmysłami.
Wszyscy potrzebujemy natury do wyrzucenia z siebie napięć, a dzieci potrzebują jej jako naturalnego środowiska rozwoju. Jeżeli dzieci czegoś nie poczują, nie powąchają, nie dotkną, nie przytulą się do drzewa, nie wytarzają się w błocie, a będą tylko patrzeć, to w ograniczony sposób rozwijają zmysły.
Z pewnością dbamy o to, aby nasze dziecko codziennie przebywało na świeżym powietrzu. Chodzimy na spacery, place zabaw, przejażdżki rowerowe itp. Nie jedno dziecko ma komfort zabaw na własnym podwórku. Jednak, jak dużo czasu spędzamy w otoczeniu przyrody?
Dawniej dzieci bawiły się na dworze niemal cały dzień. Gotowały zupę z trawy i liści, piekły ciasto z piasku i dekorowały go kamyczkami, wspinały się po drzewach, bawiły w chowanego za krzakami, robiły rozmaite wianki z kwiatów, ganiały za motylami itd.
Obecnie czas na kontakt z przyrodą jest drastycznie ograniczony. Wynika to z pewnością z szybszego tempa życia. Nieustannie jest coś do zrobienia, długo pracujemy, obowiązków domowych jakby przybyło...ale czy naprawdę nie da się wydłużyć czasu, jaki spędzamy na łonie natury?
Wspomniany w tytule "kontakt dziecka z naturą" ma wiele zalet. Najważniejsze to dotlenienie organizmu, odpoczynek od codziennych zajęć, hartowanie ogranizmu i wzmacnianie układu immunologicznego. Niebywałą zaletą jest jednak bogactwo wiedzy, którą dziecko zdobywa włączając wszystkie zmysły.
Spacery do lasu czy parku są niczym podróż. Czynią z dziecka prawdziwych obserwatorów i w pewnym momencie znawców przyrody. Poznawanie rodzimych roślin może być wspaniałym zajęciem dla małych i dużych. Założenie zielnika pozwoli utrwalić zdobytą wiedzę.
Opisywanie różnych gatunków roślin warto rozwinąć o wiedzę na temat ich właściwości, wspomagając się opowieściami o dawnych czasach, kiedy nie było supermarketów, a żyjący ludzie żywili się tylko tym, co udało im się zebrać, wyhodować albo upolować.
Ptaki to jedne z ciekawszych zwierząt do obserwowania. Na taki spacer można się wybrać z lornetką i atlasem ptaków. Dzieci uwielbiają obserwować i poznawać miejsca zamieszkania czy zwyczaje zwierząt. Warto posłuchać odgłosów różnych ptaków, a także dowiedzieć się, czym można dokarmiać je zimą.
W wielu miejscach można znaleźć charakterystyczne gatunki skał, a potem doczytać w domu, co to takiego i skąd się tam wzięło. Dzieci uwielbiają zbierać patyki, kamienie czy piórka różnych ptaków. Takie znaleziska inspirują nie tylko do poszukiwań źródeł, lecz także do kreatywnego wykorzystania przedmiotów oraz rozmów o tym, co człowiekowi daje natura i jak korzystali z niej nasi przodkowie.
W tym przypadku światnie sprawdzi sie spacer z listą. Przed spacerem przygotujmy sobie listę rzeczy do odnalezienia (w przypadku dzieci młodszych lepiej sprawdzi się lista obrazkowa). Sama zabawa jest prosta – musimy znaleźć każdą rzecz, która znajduje się na liście (np. liśc klonu, szyszki, biały kamień, mlecz, piórko, kora drzewa itp.). Co znajdziemy, od razu skreślamy i nie możemy wrócić do domu, dopóki nie skreślimy wszystkiego.
Wybierając się na wycieczki dobrze jest zaszczepić dzieciom zwyczaj, że wszystkie odpadki zabieramy ze sobą. Lasy są pełne śmieci, a pojedyncze akcje „sprzątania świata” niestety niewiele dają. Takie widoki to doskonała okazja do rozmów o gospodarowaniu odpadami, o recyklingu, opakowaniach wielorazowych, o tym, że to od nas zależy, jak wyglądać będzie nasza planeta za kilkadziesiąt lat.
Już Konfucjusz mówił: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” . Wiedza zdobyta z książki lub filmu nigdy nie będzie tak trwała, jak ta, którą zdobywamy przez doświadczenie. Pozostawajmy więc w nieustannym kontakcie z naturą.
Źródło:
1. "Leśne dzieci" – wywiad z Katarzyną Rosińską [w:] Kukumag, No.2 Jesień 2019, str. 48-53
2. Ola Jurkowska "5 pomysłów, jak z nudnego spaceru zrobić coś ciekawego" [w:] https://dziecisawazne.pl/5-pomyslow-jak-z-nudnego-spaceru-zrobic-cos-ciekawego/
3. Kinga Pukowska "Dzieci potrzebują ziemi, lasu, gór i wody! 15 pomysłów na codzienny kontakt z naturą" [w:] https://dziecisawazne.pl/dzieci-potrzebuja-ziemi-lasu-gor-i-wody-15-pomyslow-na-codzienny-kontakt-z-natura/
4. Anna Komorowska "Dlaczego dzisiejsze dzieci nie chodzą „na pole” czy „na dwór”?" [w:]https://dziecisawazne.pl/deficyt-natury/