• Zabawy rozwijające myślenie twórcze

          1. "Co jest potrzebne do...?

            Rodzic rozpoczyna grę od słów: Co jest potrzebne do...? np. łowienia ryb, upieczenia ciasta, uszycia sukienki itp. Zadaniem każdego dziecka jest wymienienie jednej rzeczy, potrzebnej jego zdaniem do wykonania danego zadania. Jeśli zabawa odbywa się z jednym dzieckiem prosimy je, aby wymieniło wszystkie możliwe rzeczy. Nie wolno powtarzać raz podanego wcześniej pomysłu.

          2. "Co robi mgła?"

            Odbywa się rundka odpowiedzi stymulująca płynność słowną. Można zapytać np. Co robi deszcz? (kropi, siąpi, leje, moczy itp.)/słońce/muzyka/wiatrak/ręka itp.

          3. "Co można zamknąć?"

            Zadajemy dzieciom pytania zmieniając je od czasu do czasu, w niespodziewanym momencie, np. Co można zamknąć/ otowrzyć/ policzyć? To samo można zrobić w drugą stronę, czyli zadać pytanie: Czego nie można zamknąć/ dotknąć/ zobaczyć itp. Prosimy dzieci, aby podawały odpowiedzi nieoczywiste, takie, na jakie nikt inny by nie wpadł.

          4. "I dlatego zebry są w paski"

            Rodzic informuje dzieci, że znaleziono niedawno niepodważalny dowód tłumaczący, dlaczego zebry są w paski. Niestety dokument uległ częściowemu zniszczeniu i pozostał tylko ostatni fragment zdania...i dlatego zebry są w paski. Zadanie polega na stworzeniu sensowanej opowieści , która ma sie skończyć właśnie tym wniosekiem: i dlatego zebry są w paski. Ćwiczenie to ma pobudzić fantazję. Można wykorzystać różne wnioski np. i dlatego powstaje tęcza/ koguty pieją o świcie, pingwiny nie latają, wilki wyją do księżyca.

          5. "Dziesięć nazw"

            Rodzic podaje dzieciom polecenie: Właśnie otwieracie nową księgarnię. Wymyślcie dla niej dziesięć nazw./ Właśnie oglądacie nowy sklep z zabawkami. Jakie nazwy proponujecie? Podajcie minimum 10.

          6. "Wyobraź sobie, że..."

            Rodzic prosi dzieci, by wyobraziły sobie niezwykłe wydarzenia i podzielily się swoimi pomysłami. Przykładowe zadania to: Wyobraź sobie, że możesz złapać w siatkę spadającą gwiazdę. Co byś z nią zrobił?; Wyobraź sobie, że możesz stać się swoją ulubioną postacią z ksiażki lub z bajki. Kim byś się stał i co byś zrobił?; Wyobraź sobie, że nie umiesz chodzić a jedynie biegać. Co wtedy robisz?

          7. "Co by było, gdyby..."

            Rodzic zadaje dzieciom pytanie i prosi o udzielenie jak najbardziej pomysłowej odpowiedzi. Przykłady: Co by było, gdyby codziennie padał deszcz?Co by było, gdybyśmy mogli przenosić się w czasie?; Co by się działo, gdyby zwierzęta mówiły ludzkim głosem?; Jak wyglądałby świat, gdyby żyli na nim sami chłopcy?; itp.

          8. "Trzy minuty"

            Rodzic prosi dzieci, aby w ciagu trzech minut wymieniły najwięcej możliwości. Propozycje mogą być różne, np. Do czego można użyć cegły? Wymień białe rzeczy występujące w kuchni? Co można zrobić ze starą skarpetą? Do czego można użyć kartki papieru? itp.

          9. "Cechy zwierząt"

            Rodzic podaje dzieciom nazwę zwierzęcia i prosi o wymienienie jak największej ilości jego cech. Pomysły warto zapisać. Można zrobić to ćwiczenie na czas.

            np. Jaki jest lis? - sprytny, chytry, przebiegły itp.

          10. "Podaj jak najwięcej słów"

            Rodzic prosi dzieci, aby podały jak najwięcej słów np. rozpoczynających się na daną głoskę lub sylabę, zawierających w sobie dana głoskę lub sylabę, składajacych się z 5 lub 6 głosek lub z 3 albo 4 sylab, itp. Możliwości jest wiele. Można również podać wyrazy pokrewne, np. ręka – ręczny, ręcznik, zręczny, podręczny itp.

          11. "Rozsypanka literowa"

            Rodzic wręcza dzieciom kartoniki z literami. Ich zadaniem jest ułożenie z nich wyrazu. Dzieci same próbują odgadnąć jakiego.

          12. "Rymowanki"

            Rodzic rozpoczyna rymowankę a dzieci kontynuują, np. Idzie Wojtek drogą,...(wymachując nogą lub myśląc, że jest sową/...). Pomysłów może być wiele.

          13. "Nazywanie grup wyrazów"

            Rodzic podaje kilka wyrazów, dla których dzieci muszą odnaleźć jedną ogólną nazwę, np. jabłko, banan, pomarańcza, agrest...OWOCE, lub koło, stacyjka, sprzęgło, bagażnik...AUTO, lub sikorka, czapla, wróbel, szczygieł...PTAKI. Można równeż odwrócić to zadanie, prosząc dzieci, aby wymieniły jak najwięcej warzyw, pojazdów, kwiatów itp.

          14. "Przestaw litery"

            Dzieci przestawiają litery w wyrazach otrzymanych od rodzica w taki sposób, aby powstały nowe wyrazy. Przykład: masa – sama, sok – kos, jemy – myje itp.

          15. "Utwórz nowy wyraz"

            Dzieci tworzą nazwy wyrazów z tej samej kategorii z pierwszych liter wyrazu otrzymanego od rodzica np. PŁOCK: Poznań, Łódź, Opole, Częstochowa, Kraków, lub POR: pomidor, ogórek, rukola

          16. "Powiedz to zdrobniale"

            Rodzic podaje dzieciom słowo, do którego dzieci wymieniają jak największą ilość zdrobnień, np. ryba – rybka, rybeńka, rybusia, rybcia, rybeczka itp.

          17. "Niezwykłe zastosowania"

            Rodzic wymienia kilka przedmiotów i prosi dzieci o podanie jak największej liczby ich zastosowań, np. szklanka, puste pudełko po kasecie, szkło kontaktowe, pojemnik po płynie do zmywania, gitara elektryczna itp. Nie muszą to być poważne i realistyczne pomysły, mogą być zabawne i w konwencji bajki. Pomysły warto zapisać.

          18. "Historyjka"

            Dzieci tworzą wspólnie łatwe do zrozumienia opowiadanie z tym utrudnieniem, że muszą w nie wpleść tzw. słowa – hasła podane wcześniej przez rodzica np. woda, podróż, dzikie zwierzę, policja, świeczka.

          19. "Z której to bajki"

            Każdy wybiera sobie dowolną postać z dowolnej klasycznej bajki. Zastanawia się jakie przedmioty mogłyby ją charakteryzować, po czym można ją poznać. Na kartce zapisuje się 3 – 4 takie przedmioty. Później każdy kolejno odczytuje swoją listę, a reszta dzieci próbuje odgadnąć, o kogo chodzi, np. koszyk, smakołyki i kawałek czerwonego materiału mogłoby należeć do Czerwonego Kapturka. Zamiast pisania, dzieci mogą narysować te przedmioty.

          20. "Znajdź rozwiązanie"

            Rodzic przedstawia dzieciom pewną sytuację i prosi je o znalezienie rozwiązania dla każdej z opisanych poniżej sytuacji. np. Zamknięto cię w pokoju bez okien, wokół nikogo nie ma, klucz jest za drzwiami. Pokój jest, praktycznie biorąc, pusty – tylko w rogu leży spinka do włosów i gazeta oraz stoi pusty szklany słój. Jak możesz się wydostać, nie wyważając drzwi. Lub Jedziesz na piknik nad płytką rzekę w nadziei, że złowisz jakąś rybę, ale na miejscu okazuje się, że zapomniałeś ekwipunku wędkarskiego. Masz jednak plastikową butelkę coca – coli, bochenek chleba, nóż i prześcieradło. Jak możesz łapać ryby?

          21. "Dwie cechy"

            Rodzic podaje dwa kryteria, które muszą spełniać podane przez dzieci rzeczy. np. czerwony i jadalny: pomidor, jabłko, truskawka itp.

          22. "Ciąg dalszy nastąpi"

            Rodzic lub jedno z dzieci podaje dowolny – komiczny albo bezsensowny – temat. Następna osoba zaczyna opowiadać do niego jakąś historyjkę. Po kilku minutach przerywa, następny uczestnik opowiada dalej. Zabawa toczy się tak długo, jak opowiadanie będzie sprawiało uczestnikom przyjemność.

          23. "Skojarzenia"

            Rodzic podaje słowo – hasło. Zadaniem dzieci jest kontynuowanie skojarzeń z danym hasłem. Przykład: dom – stół – dzrzewo – las – niedźwiedź itd.

          24. "Bawimy się literkami"

            Dzieci otrzymują kopertę, w której są kartoniki z literkami, np. K...b...n. Zadaniem dzieci jest utworzenie trójwyrazowych sensownych zdań, których każdy wyraz zaczyna się na podaną literę, np. Karola boli noga, Kasia bawi niemowlę.

          25. "Wspólny rysunek"

            Dzieci siedzą przy stole. Pierwsze dziecko rysuje coś na kartce i podaje dalej. Następne robi to samo i tak dalej. To coś rysujemy tak, żeby stworzyć jeden sensowny obrazek. Na końcu dzieci nadają tytuł swojej pracy.

          26. "Nakładanie obrazów"

            Rodzic przygotowuje dzieciom liczne kolorowe czasopisma. Każde dziecko zaczyna od wycięcia wielkiej głowy z jakiegoś czasopisma (ludzkiej lub zwierzęcej). Nastepnie szuka w czasopismach innych elementów nadających się do wycięcia i naklejenia na wybraną głowę w miejsce oczu, nosa, uszu itd. I tak na przykład lew będzie miał oczy z jabłek, wąsy z kredek, uszy z piramid itd.

  • Galeria zdjęć

      brak danych