- ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
- GRUPA 1
- GRUPA 2
- GRUPA 3
- GRUPA 4
- GRUPA 5
- GRUPA 6
- GRUPA 7
- .........................................
- .........................................
- ARTYKUŁY:
- Mądra miłość
- Zabiegana codzienność. Czas rodzica z dzieckiem.
- Kilka słów o współpracy z dzieckiem
- Co wpływa na problemy z jedzeniem u dzieci?
- Kiedy udać się z dzieckiem do terapeuty integracji sensorycznej?
- Kilka słów o dyscyplinie
- Biblioteczka Rodzica
- Jak wspierać odporność psychiczną dziecka?
- Porozmawiajmy o emocjach
- Kim jest rodzic przywódca?
- Uważność
- Model G.A.S.Z.E.N.I.E.
- Zabawy relaksacyjne
- Zabawy z literkami
- Zabawy matematyczne z dziećmi
- Lista świątecznych i zimowych książeczek
- Zabawy na pochmurne dni
- Zabawy w letnie dni
- Kontakt dziecka z naturą - dlaczego jest taki ważny?
- Działania plastyczne
- Zabawy rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację uwagi
- Zabawy ortofoniczne
- Przygoda ze sztuką
- Rysowane wierszyki cz. 2
- Mały Artysta - Biedronka z kamienia
- Sensoryczna stymulacja
- Ćwiczenia grafomotoryczne
- Zajęcia twórcze z dziećmi, cz.2
- Nauka czytania - Metoda Odimienna
- Origami
- Rysowane wierszyki
- W co się bawić w domu?
- Gry i zabawy ruchowe
- Zajęcia twórcze z dziećmi
- Zabawy rozwijające myślenie twórcze
- Narzędzia służące do rozwiązywania konfliktów z dziećmi
- Jak zachęcić dziecko do czytania ?
- Błędy popełniane przez dobrych rodziców (Część 2)
- Błędy popełniane przez dobrych rodziców (Część 1)
Zabawy matematyczne z dziećmi
-
UKŁADY RYTMICZNE WYKONYWANE CIAŁEM – dorosły zaczyna pokazywać dziecku rytm i stopniowo go komplikuje. Pokazuje takie ćwiczenia jak, np. 2 przysiady, podskok, skłon. Prosi dziecko, aby kontynuowało rytm. Następnie wymyśla trudniejsze komplikacje. Warto zamienić sie rolami i poprosić, aby to dziecko wymyśliło rytm ze swojego ciała.
-
DODAWANIE – dziecko i dorosły siedzą naprzeciw siebie. W zasięgu ręki mają drobne przedmioty. Dorosły kładzie przed dzieckiem kilka z nich, w szeregu lub w rzedzie (np. kasztany). Dorosły zachęca do ich policzenia. Pyta: Ile masz kasztanów? Następnie dokłada kilka i stwierdza: Miałeś pięć kasztanów, dodałem ci trzy, ile masz razem? Potem następuje zmiana ról. Dorosły prosi, aby dziecko ułożyło zadanie dla niego. To samo ćwiczenie można wykonać z odejmowaniem.
-
SEGREGOWANIE – do tej zabawy można wykorzystać różne rodzaje klocków. Dorosły rozkłada na stole trzy pętle, w których umieszcza po jednym klocku z danego rodzaju (np. lego, drewniane, wafle). Następnie prosi, aby dziecko posegregowało wszystkie klocki według tej wskazówki. Potem można to samo zadanie wykonać segregując klocki ze względu na kolor lub wielkość.
-
ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ Z TREŚCIĄ – dorosły wymyśla zadanie z treścią i prosi dziecko o podanie właściwego rozwiązania. Do tego zadania można wykorzystać liczmany. Jeśli dziecko chce, może liczyć na palcach lub w pamięci. Zadanie może brzmieć w następujący sposób: Tata i Tomek pojechali do lasu na grzyby. Tata znalazł 2 grzyby a Tomek 3. Ile grzybów znaleźli?
-
CO JEST DŁUŻSZE? - przygotowujemy z dzieckiem sznurek, którego długość wynosi 1m. Następnie prosimy je, aby zmierzyło wybrane przez nas przedmioty i określiło, które z nich są najdłuższe. Dobrze przygotować 2 paski papieru o długości 1 m i jeden z nich złożyć w harmonijke. Najpierw poprośmy dziecko, aby dokonało pomiaru "na oko" a następnie sprawdziło długość sznurkiem. Dzieci często oceniaja pasek złożony w harmonijkę jako krótszy.
-
ILE KUBKÓW WODY MIEŚCI SIĘ W BUTELCE – do tego zadania potrzebne bedą: butelka, lejek, mazak i dzbanek z zabarwioną wodą. Dorosły prosi dziecko: Wlej do butelki jeden kubek wody...Zaznacz kreską na butelce, ile jej jest...Wlej drugi kubek i znowu zaznacz...kontynujemy zadanie do momentu, aż zapełnimy całą butelkę. Następnie prosimy, aby dziecko policzyło ile kubków wody mieści butelka. Dla urozmaicenia zadania można przygotować kilka butelek o tej samej pojemności, ale o różnym kształcie i dokonać pomiaru w taki sam sposób.
ŹRÓDŁO: E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska "Dziecięca matematyka – dwadzieścia lat później. Książka dla rodziców i nauczycieli starszych przedszkolaków", Kraków 2015
-